Aranan
Sık Kullanılanlara Ekle Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfası Yap Giriş Sayfası Yap
Menü

 
Haberler\Tarımsal verilere tek merkez
Tarımsal verilere tek merkez
 
Tarım Bilgi Sistemi ile bütün tarımsal veriler tek bir merkezde toplanıyor.
Tarım Bilgi Sistemi ile bütün tarımsal veriler tek bir merkezde toplanıyor. Tarım alanında dünyanın en büyüğü olan entegre sistem, tarımsal ürünlerin tarladan sofraya takibinden, orta ve uzun vadeli tarımsal politikaların oluşturulmasına kadar birçok konuda katkı sağlayacak. Vatandaşlara kuruma internetten başvuru kolaylığı sağlayacak olan sistemde, işletmelerle ilgili tüm işlemler tek bir ekrandan yönetilecek.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2011 yılında çalışmalarına başladığı Tarım Bilgi Sistemi’ni hayata geçiriyor. 
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye tarımını teknolojiyle buluşturan projeyle, tarım parselleri, çiftçi ve ürün bilgileri gibi tarımla ilgili bütün bilgiler merkezi bir veri tabanına aktarılıyor, Bakanlık bünyesindeki tüm bilgi sistemleri de sisteme entegre ediliyor. 
Projenin ilk aşamasında uydu görüntülerinden faydalanarak tarım alanlarının tamamı sayısallaştırıldı. Belirlenen tarım parselleri ile bu parselleri kullanan çiftçilere ait bilgiler sisteme kaydedildi. Yeni sistemle ayrıca parsel bazlı verim hesaplamasıyla doğru alana doğru tarımsal desteğin verilmesi sağlanıyor. 
Proje kapsamında, ilk etapta Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi, Organik ve İyi Tarım Kontrol ve Sertifikasyon Sistemleri; Sertifikalı Tohum, Bitki Koruma Ürünleri ve Veteriner Tıbbi Ürünleri Kayıt ve Takip Sistemleri; Arıcılık, Örtü altı, Özel Ürünler, Kooperatif Kredileri ve Su Ürünleri Kayıt Sistemleri gibi 17 modülün 16’sı sisteme kaydedildi. 
Bakanlık, Tarım Bilgi Sistemi kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu işbirliğiyle “2014 Tam Tarım Sayımı”nı da başlattı. TAR-GEL personeli tarafından İTÜ’den tedarik edilen 10 bin tabletle başlayan Tarım Sayımı ile ekim alanları, alet ve ekipman sayıları, hayvan sayıları gibi tarımsal üretime ilişkin bütün veriler anlık olarak sisteme aktarılıyor. 
Bütün tarımsal verilerin sisteme kaydedilmesi ve Bakanlık bünyesindeki mevcut bilgi sistemlerinin entegrasyonuyla da tüm bilgiler tek bir merkezde toplanmış olacak. Böylece, vatandaşların kuruma yapacağı tüm başvurular internet ortamında yapılabilecek, işletmelerle ilgili tüm işlemler tek bir ekrandan yönetilecek. 
Arazi üzerindeki geçmiş yıllarda yapılmış olan bütün üretim faaliyetlerinin görülebileceği sistemle, tarladan alınan ürünün işlenip pazara ulaşıncaya kadarki tüm aşamaları tek bir merkezden takip edilecek. Çiftçilerin her aşamada bilgilenmelerini sağlayacak olan ve üretim planlamalarına ışık tutulacak projeyle, raporlama sistemleri ile anlık ve doğru bilgiler elde edilecek. Ayrıca, her parselin toprak, topografya ve iklim özelliklerinin bilinir hale gelmesiyle de tarımda ilk defa üretim simülasyonlarının yapılmasının önü açılacak. Sistem, orta ve uzun vadeli tarım politikalarının oluşturulmasına da katkı sağlayacak. 
Tarım Bilgi Sistemi’nde 200’ü teknik yazılımcı olmak üzere toplam 350 personel görev yapıyor. Türkiye ve dünyanın en büyük entegre bilgi sistemi olan projeye İstanbul Teknik Üniversitesi de teknik destek sağlıyor.
Gıdahattı.com/03.11.2014
Listeye Geri Dön

Haberler  Kategorisindeki Diğer Yazılar
SİNDEL YAYLASI YÖRÜK ŞÖLENİ 8 HAZİRAN 2019 DA YAPILACAK
SİNDEL YAYLA ŞÖLENİ 23 AĞUSTOS'TA YAPILACAK
EN KOLAY PROJEYE EN KOLAY HİBE
HONAMLI TEKELERİ YARIŞTI
Honamlı Keçisi Irk Olarak tescil edildi.
Honamlı Yörükleri 15. Sindel Yaylası Yörük Şöleni Yapıldı
TÜRKİYE YÖRÜK TÜRKMEN BİRLİĞİ
TÜRKİYE YÖRÜK TÜRKMEN BİRLİĞİ KURULUYOR
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Atatürk Ölmedi!Duyurular
Sevindiklerimiz & Üzüldüklerimiz
Ulusal Haberler
Anket
Henüz anket eklenmemiş.
Kullanıcı Girişi
 Email :  
 Şifre   :
Yeni Üye | Şifremi Unuttum 
Faaliyet Takvimi (Eylül)
# Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
35       1
362345678
379101112131415
3816171819202122
3923242526272829
4030      

Nöbetçi Eczaneler

Antalya'da Hava
Isparta'da Hava
Honamlı Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği honamli@honamliyorukleri.org.tr - WebMail