Aranan
Sık Kullanılanlara Ekle Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfası Yap Giriş Sayfası Yap
Menü

 
Haberler\TÜRKİYE YÖRÜK TÜRKMEN BİRLİĞİ KURULUYOR
TÜRKİYE YÖRÜK TÜRKMEN BİRLİĞİ KURULUYOR
 
Bursa'nın Orhaneli ilçesinde yapılan Çalıştayda, Türkiye Yörük Türkmen Birliği kurulması kararı alındı.
Türkiye’de 60’ın üzerindeki ilde kurulmuş olan 3 konfederasyon, 23 federasyon, 210 dernekle faaliyet sürdüren Yörük Türkmen Sivil Toplum Kuruluşlarının bir çatıda altında toplanarak birlik oluşturma çalışmalarının önemli bir aşaması 6-8 Şubat 2015 tarihlerinde Genel Başkan ve Orhaneli Belediye Başkanı İrfan TATLIOĞLU’nun ev sahipliğinde Bursa Orhaneli de gerçekleştirildi.
Yeniden canlanma ve birlikten güç doğurma gayretini ifade edecekşekilde “YENİDEN DİRİLİŞ ÇALIŞTAYI” diye adlandırdıkları buluşmaya Yörük Türkmen Beyleri, konfederasyon, federasyon ve dernek başkanları ile beraberTürkiye Yörük TürkmenBirliği Aksakallılar Heyetinde yer alan Bilecik Söğüt Belediye Başkanı Halil AYDOĞDU, Kırıkkale Karakeçili Belediye Başkanı Hüseyin ÖZÇELİK ve Kütahya Domaniç Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK katıldılar.
TürkiyeYörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri Fahrettin BEŞLİ’ninaçış ve Genel Başkan İrfan TATLIOĞLU’nun hoş geldiniz konuşması ile başlayan çalıştayınbirinci gününde;Isparta İlbeyi Mustafa KÜÇÜKYAMAN’ın başkanlığında, Muğla’dan Ramazan KIVRAK, Bilecik’den Oğuz SERTLER, İzmir’den İbrahim PORSUK, Adana’dan Ahmet ÇETİNKAYA dernek başkanlarından oluşan divan heyetinin yönetiminde, bu güne kadar yapılanlar değerlendirildi. Türkiye Yörük Türkmen Birliğinin resmen kurularak tüzel kişilik kazandırılması için çalışmalar başlatıldı, ilgili komisyonlar kurulup görevlendirmeler yapıldı. Geleceğe yönelik diğer kararlar ve tedbirler alındı.
Bursa İl Dernekler Müdürü Osman DİKMEN’in;mevcut yasal düzenlemelere göre “birlik” oluşturulmasının esasları ile ilgili verdiği bilgiden sonra katılımcı dernek başkan ve yöneticilerinin derneklerin işleyişinde karşılaştıkları sorunlar ve cevap arayan sorularına yanıtlar verdi.
Tüzel kişilik kazanılarak yapılacak ilk genel kurulda, birliğin organlarının seçimine kadar mevcut Genel Başkan İrfan TATLIOĞLU’nunve çalışma ekibinin, Aksakallılar Meclisinin görevlerini sürdürmeleri, kuruluş sürecini yönetmeleri oy birliği ile kabul edildi.
Çalıştaya doğu ve güneydoğudan gelen Yörük Türkmen dernek temsilcilerinin konuşmaları damgasını vurdu. Bölgedeki koşulların kendileri aleyhine olacak şekilde değiştiğini, çalışma, ticaret yapma olanaklarının kısıtlandığını, can ve mal güvenliklerinin tehdit altında olduğunu belirten konuşmalar ve bilgilendirmeler yaptılar. Bölücü unsurların sadece Türkmen Boylarını da değil, kendilerini tasvip etmeyen ve desteklemeyen tüm kesimleri bulundukları topraklarda güven ve huzur içinde yaşamalarına imkan vermediklerini belirttiler.
En vahimi de vatanına ve devletine gönülden bağlı Türkmen Boylarına doğuda “TÜRK” diye, batıda da “Kürt” diye kara bakıldığından üzüntülerini ifade ettiler.
İkinci günkü çalıştaya Yörük Türkmen Beyleri ve STK başkanları ile belediye başkanlarının yanı sıra Uludağ Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kâmil DİLEK, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden Rektör Prof.Dr. Azmi ÖZCAN ve 3 akademisyen, Dr. Ayşe H.T. HORZUMLU, Orhaneli Kaymakamı Hacı Bayram ACAR, Yıldırım Kaymakamı Mehmet AYDIN ve gazeteci Ahmet Emin YILMAZ katıldılar.
Çalıştayın ikinci gününde YörükTürkmen tarih ve kültürüne dair akademik değerlendirmeler yapıldı. Dr. Ayşe H.T. HORZUMLU Sarıkeçili Yörüklerinin bugünkü yaşam şekli ile ilgili çalışmalarındaki tespitlerini aktardı. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâmil DİLEK üniversitesinde Yörük Türkmen kültür ve tarihi ile ilgili çalışmaları artıracağını ifade etti. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Azmi ÖZCAN üniversitesinde Yörük Türkmen araştırmalarını yapacak bir merkez oluşturdukları müjdesi ile tarihsel süreç içindeki Yörük Türkmen kimliği hakkında bilgiler verdi. Akademik çalışmalarınüniversiteler arası iş birliği ile koordine edilerek yürütülmesi, bu konuda çalışma yapanlarının envanterinin çıkarılarak birbirleriyle bağ kurmalarını ve çalışmalarındüzenli sürdürülmesini sağlayacak bir komisyon kurulması teklifi kabul gördü.
Genel başkanlığı sürdürmekle görevlendirilen Sayın İrfan TATLIOĞLU; kapanış konuşmasında çalıştay sonucunda alınan bu kararlarla tüzel kişiliğine kavuşacak Türkiye Yörük Türkmen Birliği çatısı altında, ben den “BİZ”e geçişi tamamlayacaklarını, yapılacak daha disiplinli ve daha sistematik çalışmalarla Türkiye Yörük Türkmen Birliğinin Türk Birliğinin yeniden canlanarak güçlenmesinin de mayasını oluşturacağını, bu yolda başarılı olmak için herkesin ve herkesimin bu gayretleri sahip çıkması ve çok çalışması gerektiğini vurgulayarak tüm katılımcılara teşekkür etti.
Hazırlanan sonuç bildirgesinin okunması ile çalıştay sona erdi.
Listeye Geri Dön

Haberler  Kategorisindeki Diğer Yazılar
SİNDEL YAYLASI YÖRÜK ŞÖLENİ 8 HAZİRAN 2019 DA YAPILACAK
SİNDEL YAYLA ŞÖLENİ 23 AĞUSTOS'TA YAPILACAK
EN KOLAY PROJEYE EN KOLAY HİBE
HONAMLI TEKELERİ YARIŞTI
Honamlı Keçisi Irk Olarak tescil edildi.
Honamlı Yörükleri 15. Sindel Yaylası Yörük Şöleni Yapıldı
TÜRKİYE YÖRÜK TÜRKMEN BİRLİĞİ
TÜRKİYE YÖRÜK TÜRKMEN BİRLİĞİ KURULUYOR
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Atatürk Ölmedi!Duyurular
Sevindiklerimiz & Üzüldüklerimiz
Ulusal Haberler
Anket
Henüz anket eklenmemiş.
Kullanıcı Girişi
 Email :  
 Şifre   :
Yeni Üye | Şifremi Unuttum 
Faaliyet Takvimi (Ekim)
# Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
40  123456
4178910111213
4214151617181920
4321222324252627
4428293031   

Nöbetçi Eczaneler

Antalya'da Hava
Isparta'da Hava
Honamlı Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği honamli@honamliyorukleri.org.tr - WebMail