Aranan
Sık Kullanılanlara Ekle Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfası Yap Giriş Sayfası Yap
Menü

 
Honamlı Yerleşim Yerleri\Örnekköy
Örnekköy
 

Örnekköy, Anadolu’nun değişik İl ve İlçelerinden gelip yerleşen Yörük aşiretlerinin kurduğu, her yönüyle dünden bu güne adı gibi çevresine örnek olmuş güzel bir köydür.
Örnekköy, bugün Konya İli’nin Kadınhanı İlçesine bağlı, Sarıkaya köyünün Alibey Yaylası mevkiinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Toprak ve İskan genel Müdürlüğü tarafından Anadolu’nun değişik İl ve İlçelerinden gelen seyyar göçebe olarak yaşayan Yörük aşiretlerin yerleştirilmesiyle kurulmuş adı gibi çevresine örnek olan bir köydür.
Örnekköy, değişik Yörük Aşiretlerin iskan edilmek için T.C. Köy İşleri Bakanlığına yapmış oldukları müracaatları ile 1957-1958 yıllarında uygulanmakta olan İmar ve İskan politikası ile önce toprak dağıtımı yapılarak sonra da evlerinin inşasına başlanarak Bakanlık tarafından kurulmasına karar verilen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin planını ve projesini kendisinin yaptığı bir köydür.
Alınan kararla iskan edilmek için müracaat eden Yörük Aşiretlerine önce toprakları dağıtılmış sonra da evleri yapılarak köye yerleştirilmişler ve iskan edilmişlerdir. Toprak ve ev sahibi olan bu Yörük Aşiret aileleri göçebe yaşamını bırakarak yerleşik ve düzenli bir hayata geçmişlerdir. Düzenli bir hayata merhaba diyen bu aileler geçimini topraktan sağlamaya başlamışlardır.
Göçebe hayatını bırakan Yörük Aşiretlerinin çocukları okullarına rahatça gitmeye başlamışlardır. Tahsillerini tamamlayamayan çocuklar tahsillerine kaldığı yerden devam etmeye başlamışlarıdır. Çocukların geleceği ve istikbali kurtulmuştur. Çocuklar artık geleceğe daha güvenli bir şekilde bakmaya başlamışlardır.
Farklı İllerde ve kazalarda nüfus kayıtları bulunan ve Örnekköy’ün kurulmasında birinci derecede rol oynayan seyyar göçebe Yörük Aşiretler, belli bir yerde ikamet etmiyorlardı. Hayvancılık yapan ve geçimini bu şekilde sağlayan Yörük Aşiretler devamlı yaz, kış Anadolu’nun değişik İl ve İlçe’lerine göç ederlerdi. Kışın iklimi yumuşak ve sıcak yerlere yazın ise hayvanları için önem arz eden otların bol bulunduğu, kendileri için bol su ve temiz havanın bulunduğu yaylalara göç ederlerdi.
Geçimini hayvan, hayvan ürünlerinden sağlayan Yörük Aşiretleri kalabalık ailelerden meydana geliyor ve çadırlarda yaşıyorlardı. Bu Yörük ailelerinin başında Aşiret reisi diyebileceğimiz yaşlı, tecrübeli, bilgili herkesin itimat ettiği bir aile büyüğü bulunurdu. Bu kişinin sözü dinlenir dediği yapılırdı. Nüfusu 891 kişidir.

Kaynak: http://www.ornekkoyum.com


Listeye Geri Dön

Honamlı Yerleşim Yerleri  Kategorisindeki Diğer Yazılar
Akkeçili Köyü
Cankurtaran Köyü
Çalkaya Beldesi
Çakış Köyü
Çolaklı Beldesi
Gedikli Köyü
Gökpınar Beldesi
Karaçalı
Örnekköy
Taşağıl BeldesiDuyurular
Sevindiklerimiz & Üzüldüklerimiz
Ulusal Haberler
Anket
Henüz anket eklenmemiş.
Kullanıcı Girişi
 Email :  
 Şifre   :
Yeni Üye | Şifremi Unuttum 
Faaliyet Takvimi (Ekim)
# Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
40       1
402345678
419101112131415
4216171819202122
4323242526272829
443031     

Nöbetçi Eczaneler

Antalya'da Hava
Isparta'da Hava
Honamlı Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği honamli@honamliyorukleri.org.tr - WebMail